Popis nemoci

Duální diagnóza v psychiatrii znamená přítomnost dvou diagnóz u jednoho jedince. Není zařazena v mezinárodní klasifikaci nemocí, je to souběh dvou duševních poruch. Nejčastěji se pojem duální diagnóza užívá v souvislosti s přítomností nadužívání či závislosti na návykových látkách a přítomnosti další psychiatrické poruchy. Někdy lze odlišit, zda byla jako první přítomna psychiatrická diagnóza a pak vznikla závislost nebo obráceně.

Pokud je jako primární psychiatrická porucha, pak se můžeme setkat s následujícími duálními diagnózami:

  1. Jednou z duálních diagnóz je souběh závislosti často na alkoholu a přítomnosti poruchy nálady jako deprese, mánie nebo bipolární porucha. Například lidé s depresí unikají před smutkem k alkoholu nebo jiné látce, což pak u nich vede k rozvoji závislosti a zhoršuje to jejich duševní stav.
  2. Dále se poměrně často vyskytují úzkostné poruchy a na ně nasedající závislost. Může jít o fobie (nepřiměřené strachy), panické poruchy, obsedantně-kompulzivní (nutkavé) poruchy, posttraumatickou poruchu, sociálních obtíže u poruch osobnosti a podobně. I zde se kromě rychlejšího rozvoje závislosti zhoršuje i duševní stav.
  3. Také u schizofrenie je časté druhotné zneužívání návykových látek. Lidé trpící psychotickými prožitky se cítí nepochopeni, bojí se toho, co slyší, co jim hlasy říkají nebo že je někdo sleduje a svoje úzkosti a místo návštěvy lékaře svoje úzkosti a prožitky tlumí například alkoholem nebo drogami. Tato snaha unikat k alkoholu a jiným psychoaktivním látkám opět zhoršuje jejich duševní stav a komplikuje léčbu.
  4. Do další skupiny duálních diagnóz se řadí abusus návykových látek při poruchách příjmu potravy jako je mentální anorexie nebo mentální bulimie.

Primární může být také zneužívání návykové látky, to se děje u některých případů schizofrenie. Prokázána je souvislost mezi užíváním marihuany a vznikem schizofrenie. Podle studií marihuana zvyšuje riziko rozvoje tohoto onemocnění.  Jde tedy o jedince, kteří ve větším množství užívají marihuanu či jsou na ní závislí a dojde u nich k rozvoji příznaků schizofrenie, která trvá i při delší abstinenci od drog. Tento stav je nutné odlišit od psychotické poruchy vyvolané psychoaktivními látkami, která je charakteristická tím, že se psychotické prožitky vyskytnou v průběhu nebo do 2 týdnů od skončení užívání látky, musejí trvat déle než 48 hodin a nesmí být delší než 6 měsíců. Také nesmějí být způsobeny přímo vlivem intoxikace danou látkou. Příznaky se mohou někdy podobat schizofrenii, ale nesplňují kritéria schizofrenie. Tato psychotická porucha bývá často způsobena zneužíváním budivých látek, jako je pervitin, halucinogeny (MDMA, LSD), alkohol atd. U lidí, kteří dlouhodobě zneužívali marihuanu, se také prokázal častější výskyt depresivních poruch.

S jistou mírou zjednodušení lze říci, že zneužívání psychoaktivních látek včetně alkoholu může napodobit kteroukoliv duševní poruchu. Rozlišit druhotný následek zneužívání psychoaktivních látek a duální diagnózy lze často až po delší abstinenci.

Vytisknout

Vložit příspěvek

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Diskutujte

Počet příspěnků: 5   Naposledy vloženo: 13:29 18.6.2014

Marečková 22:16 16.9.2013 odpověď
Problémy se synem
Dobrý den muj syn má schizofrenii a bere pervitin, je pak agresivní, v noci nespi a řve, nevím co s tím mám dělat. Když bere léky a podaří se ho držet od drog tak je v pohodě. dá se s tím něco dělat? Díky za odpověd. Martina Marečková
Jakub Šimek jakub.simek@bohnice.cz 20:34 18.9.2013 odpověď
Re:Problémy se synem
Vážená paní Marečková, problematika závislostí u nemocných se schizofrenií je velmi složitá a pro dnešní psychiatrii palčivá věc. Mnohé studie ukazují výrazně vyšší podíl závislých mezi nemocnými schizofrenií a zdravou populací. Při pomoci se závislostí musíte být připravena na mnohá zklamání a nové začátky. Práce na náhledu a vytváření motivace k abstinenci je velmi složitá právě vzhledem k základnímu onemocnění. Určitě je tedy na místě odborná pomoc, ať už akutní v některé z psychiatrických nemocnic, či klinik, nebo následně v terapeutické komunitě, které pomáhají těmto nemocným (TK Mýto, TK Sejřek). Bohužel nezbývá než, je-li agresivní volat RZS nebo PČR, aby jej odvezli na psychiatrii. Dále je důležité se snažit jej opakovaně pozitivně motivovat k abstinenci a pravidelné medikaci. Často to vypadá jako boj s větrnými mlýny, nicméně nezřídka při citlivém, poctivém přístupu a dlouhodobé podpoře dochází k zlepšením. S pozdravem a přáním mnoha sil MUDr.Jakub Šimek
divisova davidek2013@sesnam.cy 01:30 29.10.2013 odpověď
chtela jsem jen pomoc
neumite pomoc
iva denysek@atlas.cz 12:16 18.6.2014 odpověď
dotaz
Dobrý den,prosím o vysvětlení diagnozy F 300.Přečetla jsem na internetu že je to hypomanie,ale příznaky se neshodují.Proto mě to překvapilo.Dlouhodobě užívám Mirzaten oro tab. který předepisuje praktický lékař.děkuji za vysvětlení Iva
MUDr Jakub Šimek jakub.simek@bohnice.cz 13:29 18.6.2014 odpověď
Re:dotaz
Dobrý den Ivo, děkuji za Váš dotaz, diagnoza s klinickým kódem F30.0 se jmenuje Manická porucha-hypomanie, tato porucha je charakterizována přetrvávajícím zvýšením nálady‚ zvýšenou energií a zvýšenou aktivitou. Pacient se výrazně dobře cítí a má dobrou fyzickou i psychickou výkonnost. Je patrná zvýšená sociabilita‚ hovornost‚ přehnaná familiárnost‚ zvýšená sexuální energie a snížená potřeba spánku. Tyto příznaky jsou často přítomny‚ ale ne v takovém rozsahu‚ že by vedly k pracovním nebo sociálním problémům. Předrážděnost‚ domýšlivost a neomalené chování se může objevit místo obvyklé výrazně lepší nálady. Bohužel takhle přes internet není možné posoudit, zda Vaše symptomatika odpovídá diagnoze, Váš stav a medikace je asi spíše k posouzení odborníkem- psychiatrem. Kontakty na psychaitrynejdete, buď přímo na našem webu, nebo by Vám měl někoho doporučit Váš obvodní lékař. S pozdravem Jakub Šimek Bohnice bez hranic