Studio 27 tvoří audiovizuální dokumenty k tematice duševního zdraví


„Studio 27 je unikátním projektem zaměřeným na destigmatizaci lidí s duševním onemocněním. Filmařský a žurnalistický tým tvoří převážně lidé s vlastní zkušeností s vážnou duševní nemocí, většinou ze schizofrenního okruhu,“ říká manažer projektu Břetislav Košťál

 

 

 

 

 

 

V polovině loňského roku vznikl ve Fokusu Praha tým lidí, kteří mají žurnalistické a filmařské zkušenosti a navíc prošli zkušeností s duševním onemocněním. Pod vedením Mgr. Břetislava Košťála vytvořili projekt Studio 27 „zaostřeno na duši,“ který byl podpořen z Norských fondů.

Členové Studia 27 pořádají besedy se známými osobnostmi a diskutují s nimi o tématech z oblasti duševního zdraví. Hosty studia byli například psychiatr Filip Španiel, psychoterapeutka Věra Roubalová-Kostlánová, jungiánský psychoterapeut Pjér la Šé'z nebo ředitel Fokusu Praha Pavel Novák. V minulém roce uspořádalo Studio 27 besedu s herečkou, spisovatelkou a moderátorkou Táňou Fischerovou. Tématem besedy byl vztah společnosti k lidem se zdravotním postižením.

„Aktivitu lidí ze Studia 27 obdivuji, protože je mimořádně užitečná. Cítím v tom obrovskou odvahu nemoci čelit a zároveň nepomáhat jenom sobě,“ říká další z hostů známý filosof Miroslav Petříček. Podle jeho názoru je strašně důležité naučit lidi, kteří prošli vážným duševním onemocněním, aby se nebáli o svých problémech mluvit. „Ta nemoc je něco, co k nim patří a i když to vypadá strašlivě hloupě, tak tímhle způsobem mohou objevit pro sebe i nějakou šanci v neštěstí, které je postihlo. A myslím si, že bez tohohle projektu by na to přišel málokdo,“ uvádí Miroslav Petříček.

Tým Studia 27 pořizuje z besed videozáznamy a natáčí také reportáže jak s hosty besed, tak s dalšími zajímavými osobnostmi. „Chceme ukázat, že i lidé s duševním onemocněním, kteří jsou často společností vnímáni jen okrajově a nemají dostatek příležitostí, jsou schopni vytvářet plnohodnotná díla. Pokud máme přiměřené podmínky, pak jsme schopni si i přes své zdravotní problémy dlouhodobě udržet práci. To nám pak pomáhá i ve stabilizaci naší životní situace a zdravotního stavu.“ uvádí členka týmu Eliška Marie Pražáková.

Studio 27 podle ní usiluje o zviditelnění situace a problémů lidí, kteří prošli zkušeností s duševní nemocí. „Zároveň se snažíme o osvětu v oblasti duševního zdraví, protože pečovat o ně je důležité  pro každého. Pozornost věnujeme i připravované reformě psychiatrické péče. Máme pocit, že v oblasti psychiatrie jsou změny systému nezbytně třeba,“ doplňuje Břetislav Košťál.

Na aktuální téma reformy péče o duševní zdraví mluvil koncem února v pražské kavárně Liberál psychiatr Jan Pfeiffer, jeden ze zakladatelů Fokusu a mezinárodně uznávaný odborník na transformaci systémů psychiatrické péče. „Současný systém lze určitě změnit. Pokud však do transformace nezasáhnou sami lidé se zkušeností s duševním onemocněním, tak změny moc neproběhnou. Skoro nikde, když se koukáte po světě, změna nepřišla ze strany profesionálů,“ řekl Jan Pfeiffer. Podle něj charakterizuje náš systém psychiatrické péče dominantní pozice psychiatrických nemocnic a z velké části paternalisticko-medicínské myšlení. „V šedesátých letech byl v Anglii stejný systém. Takže jsme o nějakých 50 let nazpátek, ale nevidím důvod, proč by u nás transformační procesy nemohly běžet podobně, jako v Anglii. Předpokládám, že můžou běžet i kratší dobu, protože už máme startovní čáru někde jinde a před námi je už spousta zkušeností, kterými se můžeme inspirovat,“ uvedl Jan Pfeiffer.

Výsledná díla projektu Studio 27 „zaostřeno na duši“ jsou veřejně ke shlédnutí prostřednictví youtube, také na sociálních sítích a na stránkách Studia 27 (http://studio27zaostreno.blogspot.cz/).